• تماس با ما: 02122531717
 • ایمیل به ما: info@tzs.ir
 • ساعت کاری: 10:00 تا 18:00

ترمووود

ترمووود:

ترمووودآخرین فناوری اصلاح  و پایدارسازی چوب برای مقاومت در برابر رطوبت و آب میباشد . ترمووود یک راه حل ایده آل برای معماران و تمام کسانی است که علاقه مند به استفاده از چوب در نمای ساختمان و فضای باز هستند.

ترمووود (Thermowood) در حقیقت نام یک برند تجاری متعلق به انجمن بین المللی ترموود کشور فنلاند است.ترمووود روشی است که توسط شرکت های معتبر فنلاندی برای پایدار و مقاوم سازی چوب در فضای باز طی تحقیقات و آزمایشات بسیار بدست آمده است و انجمن بین المللی ترمووود فنلاند فقط چوب ترمووودشرکت هایی که عضو و تحت نظارت این انجمن هستند را تایید می نماید .

ترمووود

روش تولید ترمووود :

پروسه ترمووود

ترمووود یا چوب حرارت دیده شده در سه مرحله تولید میشود :

1-در مرحله اول چوب ها در سازهای و اشکال مورد نیاز بریده شده و به داخل کوره ترمووود انتقال پیدا میکنند . در این مرحله چوب ها معادل 100 تا 130 سانتی گراد حرارت میبینند و چوب رطوبت و صمغ اولیه خود را از دست میدهد .

2- در مرحله الوارهای چوبی حرارتی معادل 180 تا 220 درجه سانتیگراد را تجربه میکنند و تقریبا رطوبت و ضمغ داخلی چوب به صفر درصد ننزدیک میشود پس از اجرای این مرحله رنگ الوارهای چوبی تغییر پیداکرده و تقریبا به قهوه ای روشن متمایل میگردند .

3- در مرحله سوم الوارهای ترمووود حرارت دیده شده به دمای 100 درجه سانتی گراد بازگشته و با بخار آب سردشده و تا میزان 4 تا 6 درصد رطوبت جذب میکنند،رطوبت جذب شده صرفا از شکنندگی و خردشدن الوارها جلوگیری مینماید و تاثیر چندانی در مقاومت ترمووود نخواهد داشت . 

ساختار مولکولی ترمووود به دلیل حرارت بالایی که دیده ساختاری شبیه به چوب 100 ساله پیدا میکند و زنجیره سلولی آن درهم شکسته و اسیدهای آن تجزیه شده و عاری از هرگونه جانور ریز میکروسکوپی میشود . 

ترمووود تولید شده با انجام این مراحل کاملاً مقاوم در برابر حشرات موذی مثل موریانه،رطوبت،تابیدگی و هرگونه اتفاقی که در خصوص چوب معمولی در فضای باز میگردد میشود و ایده آل جهت استفاده در نمای ساختمان،آلاچیق،پرگولا،کفپوش فضای باز و ... میگردد. 

روش تشخیص ترمووود اصلی : 

کیفیت نمای چوبی اجرا شده با ترمووود به مشخصاتی مثل مواد اولیه ، میزان حرارت و کیفیت  فرآیند ترمووود استاندارد بستگی دارد.از این رو شرکت طرح زیبا با استفاده از  محصولات کمپانی اکوسامپو Ekosampo  به دلیل کیفیت بسیار بالا و سابقه زیاد شرکت ekosampo در زمینه ترمووود و نمای چوبی این اطمینان را به مشتریان خویش می دهد که نماهای اجرا شده توسط این شرکت دارای دوام و مقاومت بالا هستند. 

همانطور در گفته شد ترمووود نام یک برند تجاری متعلق به انجمن ترمووود فنلاند میباشد. این انجمن تنها ترمووود شرکت هایی را تایید   می نماید که عضو این انجمن باشند و استانداردهای لازم را کسب کرده باشند .

جهت اطمینان از ترمووود ekosampo مراحل زیر را دنبال نمایید : 

1- به وب سایت www.thermowood.fi بروید .

2- از منوی سمت راست منوی memeber list  که همان لیست اعضای تایید شده میباشند را کلیک کنید .

3- در لیست اعضا نام شرکت ekosampo قابل مشاهده است .

برای اطمینان بیشتر میتوانید به شرکت فنلاندی ایمیل زده و درخواست خرید خود را از شرکت طرح زیبا مطرح کنید،به زودی همکاران فنلاندی ایمیل شما را به شرکت ما ارجاع خواهند داد .

 • مقدمه

  توسعه موارد کاربرد مصالح چوب ، ساخت مصنوعات متنوع و چند سازه ای در پناه علم و فناوری طی دهه های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است . با این وجود روی روشهای حفظ پایداری ظرافت این مصنوعات در محیط نصبشان و تدارک آموزه های کارآمد برای ارتقای مهارت های پیشگیرانه در بین دست اندرکاران صنایع تولید مصنوعات چوب و ترویج موارد مراقبت از اقلام کار چوبی در فضای زیست محیطی به ویژه در جوامع کشور های جهان سوم ، بسیار کم کار شده است . لذا عدم وجود آگاهی و شناخت کافی از این صنعت عامل عمده کوتاهی عمر مفید فرآورده های چوب در این جوامع میباشد.

  این ماده طبیعی به لحاظ تنوع کاربردی که دارد در برخی از موارد به دلیل داشتن یک سری از مشکلات کاربردی مانند تخریب زیستی، تغییر ابعاد در برابر تغییرات رطوبتی هو و تأثیر پذیری از اشعه ماورای بنفش خورشید به صورت محدود مورد استفاده قرار می گیرد. متخصصین برای بهبود خواص مزبور از شیوه های متعددی از جمله آغشتن چوب به مواد سمی، استفاده از پوشش های بی رنگ یا رنگی برای محدود کردن جذب و دفع رطوبت و مقابله با اشعه خورشید استفاده نموده اند. علیرغم آثار مثبت این روشها و مواد، بسیاری از شیوه ها به دلیل آلایندگی محدود، ممنوع و یا حذف شده اند. بدین سبب گرایش به سوی روش هایی است که به کمک آنها بتوان چوب را  بدون ایجاد آثاری زیانبار بر روی طبیعت تیمار کرد.

  اصلاح چوب به این معنی است که با استفاده از مواد و روش هایی که آثار مخربی بر محیط زیست نداشته باشند و یا به عبارتی دوستدار طبیعت باشند، خواص چوب را برای بسیاری از کاربردها بهبود بخشید.

  اصلاح چوب با شیوه های مختلفی اعم از شیمیایی، گرمایی، مکانیکی و آنزیمی انجام می شود.

  اصلاح گرمایی یا حرارتی به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و سهولت کاربرد طرفداران بسیاری را به ويژه در اروپا پیدا کرده است، به نحوی که صنایع جدیدی نیز احداث و به بهره برداری رسیده اند.

 • تاریخچه تولید ترمو

  ترمو روشی است که چوب طی فرایندی به نام کلینینگ (کوره ای) یا روش‌ تیمار گرمایی در دمایی بالا فراوری می شود. تیمار حرارتی چوب ابتدا در دهه 1930 توسط استام(سم) و هانسن در آلمان مورد آزمایش و در دهه 1940 به وسیله وایت(رایت) در آمریکا پیگیری شد. در دهه 1950 یکبار دیگر محققانی نظیر باوندام، رانکل و بورو از کشور آلمان تحقیقات خود را در این زمینه ادامه دادند و در دهه 1960 کولمن و اشنایدر گزارشی از یافته های خود را در زمینه‌ی بهبود حرارتی، منتشر کردند.
  در دهه 1970 کار تحقیقات به فرانسه و هلند هم راه پیدا کرد.

  در میان روش‌های به دست آمده برای فراوری ترمووود گسترده ترین و کامل ترین پروسه در خصوص اصلاح حرارتی در سال 1997 توسط انجمن ترموود (VTT )فنلاند(ویتانیمی و همکارانش) به ثبت رسید.
  تیمارهای حرارتی گروهی از روشهای اصلاح چوب هستند که در آنها بدون استفاده از مواد شیمیایی این فرایند طی می شود. به همین خاطر به دلیل دوستدار محیط زیست بودن این روش‌ استفاده فراوانی از این محصول شده است. تیمارهای گرمایی به عنوان جانشینی برای مواد اشباع کننده حفاظتی مطرح هستند و دامنه کاربرد آنها نیز وسیع است. برای مثال در مبلمان باغی، کابینت آشپزخانه، سونا، کفپوش، پوشش سقف، دیوارکوب های داخل و خارج ساختمان، دکینگ، محوطه استخر و در و پنجره های چوبی از محصولات تیمار حرارتی مانند ترموود فراوان استفاده می‌شود. 
  از دیدگاه کاربردی، افزایش مقاومت چوب در برابر تغییر ابعاد در شرایط متفاوت رطوبتی، خاصیت عایق حرارتی، مقاومت در برابر پوسیدگی و هوازدگی و همچنین کاهش تغییر شکل ناشی از رطوبت و ایجاد رنگهای جدید و شبیه به چوبهای مناطق گرمسیری استوایی از مزایای ترموود هستند.
  تیمار گرمایی در هر گونه از چوب به علت تفاوت ساختار سلولی و ترکیبات شیمیایی اثر متفاوتی دارد. به همین دلیل چوب درختان سوزنی برگ نسبت به پهن برگان نیازمند تیمار شدیدتر در فرآیند ترموود هستند. برای به دست آوردن بهترین محصول کیفیت چوب مورد نظر برای ترموود باید خوب باشد.
  فرایند ترمووود یک تاثیر خاص روی مشخصه های چوب دارد

 • طبق مطالعات مردمان بومی شمال ایران، که قرن‌ها قبل از مهاجرت آریائیها در ایران زندگی می‌کردند، در حدود 4200 سال قبل از میلاد مسیح، چوب را در کلبه‌سازی خود به کار می‌بردند. در زمان هخامنشیان شواهد نشان می‌دهد که در آن زمان جنگل و چوب برای هنرمندان کاملا ارزش داشته به همین دلیل، درختکاری فقط از نظر تولید چوب اهمیت دارد. کوروش مشخصا به کشت درخت بها می‌داد. کاربرد چوب  در معماری تخت جمشید و شوش کاملا مشاهده می‌شود. استفاده از چوب در امور   ساختمانی و معماری در دروره هخامنشیان به طور فوق‌العاده‌ای ترقی کرد. در دوره ساسانیان از چوب برای قاب‌سازی طاق و گنبدها استفاده می‌کردند. از قدیمی‌ترین آثار چوبی بعد از اسلام، دو ستون چوبی و قطعه‌ای خاتم‌کاری است که در ناحیه ترکستان غربی کشف شده و متعلق به قرن سوم ﻫ - ق یا نهم میلادی است. در دوران قبل از اسلام قطعات بزرگ چوبی به عنوان بخشی از ساختمان به کار می‌رفته است. در کل مهم‌ترین وسایلی که در اوایل اسلام با چوب ساخته می‌شده است عبارتند از: درب و پنجره، ابزارآلات صنعتی، کشاورزی و جنگی. در حال حاضر از چوب برای صنعت مبل سازی و تزئینات  استفاده میشود.

 • (Thermowood)     فرایند تولید ترمو وود

  فاز اول:
  در ابتدا چوب ها برش خورده و به مقاطع مختلف تبدیل می شوند. سپس آنها را در داخل کوره های حرارتی، مخصوص چوبهای ترمو قرار داده ودرجه حرارت دستگاه را در یک بازه زمانی کوتاه به 100درجه رسانده و سپس به آرامی و یک نواخت  درجه حرارت به130 درجه  سانتی گراد می رسداین عمل باعث خشک شدن چوب ها شده و رطوبت آنها  به صفر نزدیک می شود.با توجه به اینکه چوبها تحت شرایطی خاص توسط جریان هوا و بخار آب گرما می بیند لذا از ترک خوردن و واکنش شیمیایی(آتش گرفتن وسوختن)آن جلوگیری می کند.

  Thermochart

  فاز دوم:
  در این فاز حرارت راتحت شرایط قبل بالا برده و به 180درجه برای استانداردS  و220درجه برای استاندارد D می رسانند.دمای کوره2 تا 3ساعت در این شرایط باقی می ماند. در این حالت کلیه صمغ و رطوبت چوب ها خارج شده و همه سطوح آنها تا بخش مرکزی آن به رنگ قهوای روشن در می آید.

  فاز سوم:
  دمای کوره کم ، تا چوب ها به تدریج  سرد شده و دمای آن به 100 درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب آنها را به هم دمایی با محیط  می رسانند. در این مرحله چوب ها رطوبت جذب کرده و نهایتا رطوبت آنها به 4 تا 6 در صد می رسد .
  در این فرایند ازهیچ ماده شیمیایی و ماده افزودنی استفاده نمی شود و پس از این فرایند ،چوبها در مقابل سرما، گرما، بارندگی، رطوبت، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم می شوند.  نکته قابل ذکر اینکه مدت زمان و اندازه درجه حرارت برای تیمار چوب ها ی مختلف متفاوت می باشد.

خبرنامه الکترونیکی

برای دریافت اطلاعات جدید انواع نما ایمیل خود را ارسال کنید

طرح زیبـا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اطلاعات تماس

دفتر فنی : 1717 2253-021
دفتر مرکزی : 4082 8846-021
تهران، پاسداران، میدان احتشامیه
خیابان راستوان شمالی، پلاک 30